Mevlana Üniversitesinden Kızılay`a 250 Ünite Kan Bağışı


​Mevlana Üniversitesi her yıl olduğu gibi bu yılda Kızılay'a tam destek verdi. Eğitim Fakültesi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Kızılay tarafından 3 günlük düzenlenen kan bağışı kampanyasına üniversite öğrencileri ve çalışanları büyük ilgi gösterdi.  Kampanyada 3 günde 200 ünite kan hedeflenirken 250 ünite kan toplandı.

Alışkanlık haline getirilmeli

Kan bağışının ne kadar önemli olduğunu vurgulayan yetkililer, "Kan vermek alışkanlık haline getirilmeli. Kan bağışı rutin hale getirilirse, kişiler kendilerini daha iyi hissetmeye başlar" dedi. Kana her zaman ihtiyaç olduğunu dile getiren Kızılay ekibi, "Kana ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Bu bağlamda kan verme oranının da artması gerekir. Aksi takdirde kan ihtiyacında yetersiz kalabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Herkesin kanı alınmıyor

Kan vermek isteyenlerin tok olmaları gerektiğini söyleyen uzmanlar, "Kan verecek kişi ilaç kullanıyorsa eğer, ilaçlarını tam olarak öğrenip de gelmesi gerekir. Kan vermek isteyenlerin o an hiçbir hastalıklarının olmaması gerekir" dedi. Kan vermeye gelen herkesten kan alınmadığını belirten Kızılay yetkililer, "Kişilerin tetkiklerini yapıyoruz, kan vermeye uygunsa kişinin kanını alıyoruz, uygun değilse almıyoruz" şeklinde konuştu. Kan vermede korkacak bir şeyin olmadığını vurgulayan uzmanlar, "Kan verecek kişilerin tansiyonları düşmemesi için bol bol sıvı almış olmaları gerektiğini söyledi. Kan bağışında bulunan Mevlana Üniversitesi öğrencileri de memnuniyetlerini dile getirdi. Hem kendi sağlıkları hem de ihtiyacı olan insanlara katkıda bulunmanın sevinçlerini yaşadı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar