İLKYARDIMDA “İLK DAKİKA” HAYAT KURTARIYOR


​Selçuklu Belediyesi tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında ilk yardım personeline temel ilkyardım eğitimi verildi.

 

Selçuklu Belediyesi, hizmet kalite ve standardının eğitimli personelle mümkün olduğu bilinci ile hizmet içi eğitim programlarına devam ediyor. Yapılan eğitimler, personelin bilinçlenmesine katkı sağlarken günlük yaşamda karşılaşılabilecek acil durumlarda etkili ve doğru müdahale konusunda  da fayda sağlıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında, belediye ilk yardım personeline uzman eğitmenler tarafından ilk yardım eğitimi verildi. 28 personelin toplam 18 saat boyunca eğitim aldığı programda, uygulamalı eğitim de gerçekleştirildi.

 

Seminerde, eğitmen ilkyardım eğitmeni Zeynettin Duran tarafından, genel ilkyardım bilgileri, temel yaşam desteği, kanamalarda ve yaralanmalarda ilkyardım,  yanık, donma ve sıcak çarpmalarında, kırık, çıkık ve burkulmalarda, bilinç bozukluklarında, zehirlenmelerde, hayvan ısırmalarında, göz kulak ve burna yabancı cisim kaçmasında,boğulmalarda ilkyardım konusunda yapılması gerekenler anlatıldı. Ayrıca ilk yardımın temel kuralları olan; hasta/yaralının değerlendirilmesi, havayolunun açılması, suni solunum, kalp masajı göğüs basısı, ve şok pozisyonları teorik olarak anlattı.

 

Kaza ve yaralanmalarda ilk dakikaların insan hayatı bakımından büyük önem taşıdığını ifade eden Duran "Olası kaza ve yaralanmalarda dikkat etmemiz gereken güvenlik, bilinç kontrolü, yardım, hava yolu, solunumu izleme, 112'den destek, 30 göğüs masajı, 2 kurtarıcı nefes ve bu hayat kurtarıcı çalışmaların ambulans gelene kadar devam etmesidir.  İlkyardım faaliyetinin hasta yaşama dönene kadar, ilkyardımcıların da yorgunluktan bitip tükenene kadar çabalarına devam etmeleri mutlaka gereklidir" dedi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar