KTO Karatay’da Tıpta Kariyer Günleri


​KTO Karatay Üniversitesi "14 Mart Tıp Bayramı" etkinlikleri kapsamında "Tıpta Kariyer Günleri" programını düzenleyerek bilim alanında önemli çalışmalar yapmış akademisyenler ile tıp öğrencilerini buluşturdu.

KTO Karatay Üniversitesi Tıbbi ve Bilimsel Araştırma Topluluğu ile Tıp Öğrencileri Topluluğu tarafından üniversitede gerçekleştirilen  etkinlikte KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi Nanoteknoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, CERN'de gerçekleştirilen çalışmalar, Prof. Dr. Fuat Yöndemli "14 Mart'a Bakış Açısı", Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Ahmet Serdar Mutluer ise "CERN'de Medikal Uygulamaları ve Sinir Bilimi" konusunda öğrencilere bilgi aktardı.

Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, "CERN ALICE deney grubunda olan KTO Karatay Üniversitesi ekibinin antimadde, higgs bozonu, kuark-gluon plazması ve büyük patlama, karanlık madde ve karanlık enerji konularının aydınlanması için çaba sarf ettiğini anlattı. Doç. Dr. Uysal, "CERN, hayatımızın her alanında var. Özellikle de tıpta protein haritası ve tümör incelemelerinde kullanılıyor. Şu an kullandığımız akıllı telefonlar da yıllar önce burada yapılan çalışmalar sonucunda hayatımıza girdi. Yaptığımız çalışmalardaki amacımız, yüksek enerjilerde parçacık hızlandıran makineler icat etmektir. Yüksek hızlı parçacıklar uzun vadede insanoğlunun uç hayallerine cevap veren ürünler çıkarır. Hayatımızda var olan soğutma iletkenlik ve gıda koruma teknolojileri bu çalışmalar sonucunda yaşamımıza girmiştir. KTO Karatay Üniversitesi CERN ALICE Deneyi'ne tam üye ilk ve tek Türk üniversitesidir. Bunun gururunu yaşıyoruz. CERN'deki gelişmeleri ise üniversite içinde kurduğumuz laboratuvarda inceliyoruz." diye konuştu.

NEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli ise geleceğin hekimleri olacak tıp fakültesi öğrencilerine tavsiyelerde bulunarak, "Sizlerin alanında uzman, iyi birer doktor olmasını istiyoruz. Sadece derse giren, literatüre hâkim doktorlar olmak yerine insanlarla iletişimi kuvvetli, onların size en çok ihtiyacı olduğu zamanlarda onları anlayan bir doktor olmanız her şeyden önemlidir. Üniversitenizde beni ağırladığınız ve sizlerle sohbet etme imkânı tanıdığınız için mutluluk duydum." ifadelerine yer verdi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar