NEÜ’de 14 Mart Tıp Bayramında Mazlumlara Karşı Duyarsız Kalan Dünya Eleştirildi


​Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesinde 14 Mart Tıp Bayramı kutlandı. Prof. Dr. Asım Duman Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek ve Prof. Dr. Önder Kutlu, Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Özdemir, Meram Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Tekin, öğretim üyeleri, doktorlar ve tıp öğrencileri ile aileler katıldı.

Yeni Hastanenin Müjdesi Verildi

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Dekan Prof. Dr. Celalettin Vatansev Konyalılar için önemli bir müjde verdi. "Fakülte bu yılın son çeyreğinde yeni yerine taşınacaktır.  Böylece hem bölgemize kaliteli ve bilimsel bir sağlık hizmeti vermiş olacağız hem de akademisyenler, hastaların dokümanlarından bilimsel çalışmalar yapabilecek." diyen Vatansev ülke gündemiyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. 70 düvel dahi Türkiye'nin üzerine gelse milletin yılmayacağını vurgulayan Vatansev, devletimizin dimdik ayakta duracağını belirtti.

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca ülkemizin ve dünyanın oldukça önemli günlerden geçtiğini söyledi. Karaca: "Bu durum çerçevesinde biz hekimlere de ayrı görevler düşüyor. Sıkıntıların olduğu yerde hekim olmak zorunda… Gerek savaş hallerinde gerekse psikolojinin bozulduğu ortamlarda hekim mutlaka orada var. Hekim çelikten bir psikolojiyle o ortamda varlığını devam ettirmek zorunda." dedi.

G 20 Ülkeleri İnsanlığını Kaybetse de Biz Mazlumun Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Almanya'da G20 zirvesinin alt komisyonunda Science 20 (S20) komisyon toplantısında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur ile beraber Türkiye'yi temsil ettiklerini hatırlan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker sağlıkla ilgili dünyanın sorunlarının liderlere iletilmesi için bir metin hazırladıklarını söyledi. "Göçlerden savaşlara, açlıktan susuzluğa, ekolojik dengenin bozulmasından tıp eğitimine kadar birçok alanı kapsayan bu metnin önümüzdeki hafta Almanya Başbakanı Dr. Angela Merkel'e teslimi gerçekleşecek. Merkel de bunu dünya liderlerine paylaşarak imzaya açmış olacak. Bu süreçte G 20 ülkeleriyle yapmış olduğumuz toplantıda gördük ki mazlumun, acı çekenin, ekmek - doktor bulamayanın, hastaneye gidemeden can verenin dostu yok. G20 ülkeleri kendi menfaatleri içerisinde ilaç sanayiini yeni teknolojileri konuşuyorlar ama insanlığı kaybetmişler. Sınır anlaşmazlığı göçler ve savaşlar nedeniyle oluşan göçmenlerin sağlık sorunlarını yazdırabilmek için vermiş olduğumuz mücadele yaklaşık 1 saat sürdü. 20 ülkenin temsilcilerine sorunları teker teker anlattık." diyen Şeker bu kadar gelişmiş ülke tanımına girmiş olan bu topluluğun vicdanının körelmiş olduğunu gördüğünü ve bu durumun kendisini yaraladığını belirtti. Şeker Türkiye'nin insana hizmet etmeye, çevreyi korumaya devam edeceğini de vurguladı.

Konuşmaların ardından Tıp öğrencilerinin konseri büyük beğeni ile izlendi. Başarılı bilimsel faaliyet gösteren öğretim üyelerinin ödüllendirilmesi ve akademik giysi töreni ile program sona erdi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar