Gerçeği Aratmayan Koşullarda Simülasyon Eğitimi


Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Konya İl Sağlık Müdürlüğü Simülasyon ve Eğitim Merkezi'nde 9-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 'Travma İleri Yaşam Desteği Pilot Eğitimi (TİLYAD)' tamamlandı. Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile pilot çalışma olarak Konya da başlatılan eğitime farklı illerden gelen kursiyer ve eğitmenler iştirak etti. İki grupta toplanan katılımcılara senaryo gereği oluşturulan sanal ortamda trafik kazasına ve bıçaklanma olayına müdahale edilmesi ve olay yeri yönetimi anlatıldı.

Sağlık Bakanlığı'nın modüler eğitimlerin güncellenmesi ve revizyonu kapsamında başlatmış olduğu ve Konya'nın pilot bölge seçildiği TİLYAD eğitimi açılış programına, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Projeler Daire Başkanı Yusuf Çankaya, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin ve Başkan Yardımcısı Dr. Alper Çelikdelen, İl Sağlık Müdürlüğü Simülasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Galip Şef'in yanı sıra İzmir, Çanakkale, Bursa, Antalya ve Kocaeli ilinden gelen gözetmenler katıldı.

Konya İl Sağlık Müdürlüğü'nün eğitim konusunda ulusal düzeyde ciddi katkılar verdiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Projeler Daire Başkanı Yusuf Çankaya, eğitimler konusunda benzer faaliyetlerin artarak devam etmesini umduğunu söyledi. Travma ile sonuçlanan ölümlerin ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirten Çankaya, "Yapmış olduğumuz tüm bu eğitimlerimizin amacı halkımıza en kaliteli acil sağlık hizmetini sunabilmektir. Bakanlığımızın bizlere vermiş olduğu destek ve eğitimlerimiz sayesinde çok önemli mesafeler kat ettik. İnşallah bundan sonrası çok daha güzel olacaktır" diyerek eğitim programına ev sahipliği yapan Konya İl Sağlık Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Konya İl Sağlık Müdürlüğü olarak Sağlık Bakanlığı'nın projelerine katkı veriyor olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını vurgulayan Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin de, proje kapsamında ki eğitimlerin tüm acil sağlık çalışanlarına verilebilmesinin önemine değindi. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç'un eğitim ve projelere büyük önem verdiğini de sözlerine ekleyen Ergin, "Müdürlüğümüzün katkı ve destekleri ile ülkemizin en nitelikli simülasyon eğitimi veren illerinden biri olmaya ilerleyen dönemlerde de devam edeceğiz" dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü Simülasyon Merkezi Eğitmeni ve Travma İleri Yaşam Desteği Ulusal Koordinatörü Dr. İlker Gürcüoğlu gözetiminde 4 gün süren eğitim, acil sağlık hizmetlerinde görev alan sağlık çalışanlarının niteliğinin artırılmasını ve travmalı hastalarda sağ kalım ve yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar